Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 12:17 Bu haber 542 kez okundu
 
Ekonomi için üret Sağlık için tüket
Ekonomi için üret Sağlık için tüket
Ekonomi Haberi


Ekonomi için üret Sağlık için tüket

SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi tarafından düzenlenen Yetiştiricilik Çalıştayında Isparta’nın su ürünleri üretimi noktasında büyük büir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekildi. Çalıştayın açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi,  su ürünleri ihracatının Isparta ve Türkiye açısından büyük bir değer olduğuna dikkat çekerek “insanların son 100 yılda yaşam ömrü 3 yıl yükseldi. Bunu sağlayan sadece tıp doktorları değil, bunu sağlayan mühendislerdir. Yani sağlıklı gıdaya ulaşım, insanların sağlık merkezlerine kolay ulaşımı, daha fazla sağlık hizmeti alabilmesi. Bizim önümüzdeki dönemde sadece üretimin artması ve buna bağlı tüketimin artmasını değil, tüm dünyanın üzerinde çalıştığı bir konuya daha fazla eğilmemiz lazım. Yani koruyucu hekimlik anlamında su ürünleri tüketimine dikkat çekmemiz gerekiyor” dedi.

SU ÜRÜNLERİNE OLAN TALEP GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

Isparta’da büyük bir ekonomik değer olan su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi tarafından yetiştiricilik çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın açış konuşmasını yapan SDÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Savaş “Su ürünleri yetiştiriciliği hızla artan nüfusa bağlı olarak bütün dünyada besin gereksinimim karşılanmasında çok önemli ve desteklenmesi gereken bir sektördür. Ülkemizde su ürünleri açısından zengin bir potansiyele sahip olmamızın yanı sıra kültür balıkçılığında önde gelen ülkeler arasında yer almaktayız. Ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği 1970’li yıllarda ilk olarak Gökkuşağı alabalığı ile başlamış, 1985 yılından sonra deniz balıkları üretimi ile hız kazanmıştır. Günümüzde alabalık, çipura ve levrek başta olmak üzere alternatif türlerin yetiştirilmesi desteklenmektedir ve Türkiye balık ihracatı yapan bir ülke konumuna gelmiştir. Ülkemizde su kaynaklarının yönetimi, denetlenmesi ve korunmasında su ürünleri mühendislerinin kamu kurumlarında istihdam edilmesi önem taşımaktadır” diye konuştu.

AVCILIK AZALIRKEN YETİŞTİRİCİLİK ARTIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi ise,  “ülkemizdeki en önemli su ürünleri üretim merkezlerinden biri olan Göller yöresinde böyle bir çalıştayın yapılmasına bizde kurum olarak büyük önem veriyoruz. Türkiye’de 600 bin ton civarında bir su ürünleri üretimimiz var. Bunun 350 bin ton civarını avcılık, 250 bin ton civarını ise yetiştiricilikten elde ediyoruz. Dünyada son 50-60 yıla baktığımızda avcılık ile yetiştiricilik arasında ters bir orantı olduğunu görüyoruz. Yani avcılıktan elde edilen su ürünleri miktarı düşerken, yetiştiricilikten elde edilen su ürünleri miktarı ise artıyor. Bunun en önemli sebebi nüfusun artmasının yanında insanların sağlıklı gıdaya ulaşma talebinin de artmasıdır” dedi.

ÖMRÜN UZANMASINDA TEK ETKEN TIP DEĞİL

İnsan ömrünün uzamasında tek etkenin tıp bilimi olmadığını söyleyen Çelebi, “Dün akşam bir programda çok güzel bir ifade vardı. Bir araştırmacı diyor ki, insanların son 100 yılda yaşam ömrü 3 yıl yükseldi. Bunu sağlayan sadece tıp doktorları değil, bunu sağlayan mühendislerdir. Yani sağlıklı gıdaya ulaşım, insanların sağlık merkezlerine kolay ulaşımı, daha fazla sağlık hizmeti alabilmesi. Tamam sağlık hizmetini veren tıp bilimi ama buna ulaşımı kolaylaştıranda mühendislik bilimleri. Bizim önümüzdeki dönemde sadece üretimin artması ve buna bağlı tüketimin artmasını değil, tüm dünyanın üzerinde çalıştığı bir konuya daha fazla eğilmemiz lazım. Yani koruyucu hekimlik anlamında su ürünleri tüketimine dikkat çekmemiz gerekiyor. Çalıştay kapsamında SDÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünden bir hocamız sunum yapacak buna dikkat çekmek gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SACIN ÜÇÜNCÜ AYAĞI BALIKLANDIRMA

Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi konuşmasında şunlara yer verdi. “Su ürünleri yetiştiricilik ve avcılığın yanı sıra bir üçüncü ayak üzerine oturuyor, buda balıklandırma. Biz su ürünleri üretimini sadece avcılık ile artıramayız. Bunun yanında yetiştiricilik konusunda da diğer alanlarla yer kullanımı, su kullanımı gibi nedenlerle üretimi kısa vadede çok fazla artırmamız mümkün görünmüyor. Üçüncü ayak olan balıklandırma bu anlamda önem taşıyor. Bu noktada geçtiğimiz hafta Isparta’da bu konu ile ilgili bir toplantı yapıldı. Biz kurum olarak bu tür toplantıların yapılarak konunun yerelde tartışılmasının da önemli olduğunu düşünüyoruz.

SU ÜRÜNLERİ KANUN TASARISI BAŞBAKANLIKTA

Ziraat Bankası aracılığı ile verilen yetiştiricilik kredilerinin süresi 12 aydan 36 aya çıkarıldı. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile işletme kredilerinin kullandırılması konusunda mutabakata varıldı. İşletme alanlarının kullanımı ile bir sıkıntı vardı bununla ilgili iki yıl bir süre alındı. Ama 2019 yılı çokta uzak değil, bu sorunun kökten çözümü için biz Su Ürünleri Kanun Tasarısı hazırladık. Bu kanun tasarısında su ürünleri mühendisleri ile ilgili de iyileştirici önlemler var. Su Ürünleri Kanun tasarısı şuanda başbakanlıkta bekliyor.

Son dönemlerde 1 kilogramın üzerindeki alabalıklar konusunda dünyadan ciddi talep gelmeye başladı. Bu konuda önümüzdeki en az 10 yılda çok ciddi bir talep patlaması yaşanacağını düşüyoruz. Bu konuda devlet olarak da 1 kilogramın üzerinde yapılacak yetiştiriciliğe farklı ek bir destek planlıyoruz. İzlenebilirlikle ilgili de önümüzdeki süreçte ek bir destekleme verilecek.”        

EKONOMİSTLER DAHİ BU KADARINI GÖRMÜYORDU

SDÜ Rektör Yardımcısı Murat Ali Dulupçu, “Ben iktisat hocasıyım. Fakat ekonomi ile ilgilenen çoğu araştırmacı balıkçılık konusunda Türkiye’nin bu kadar ileri gideceği ve ciddi ihracat yapacağını bundan 10 yıl önce kimse görmüyordu. Balık nitelikli ve sağlıklı beslenme konusunda büyük önem taşlıyor. Günümüzde sadece devlet düzenleme yaptığında bu o sektör için çok fazla anlam ifade etmiyor, sadece özel sektörün talepleri tek başına bir şey ifade etmiyor. Üniversiteler bu noktada bilimin ortak noktada buluşturuculuğu anlamında büyük önem taşıyor” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ekonomi, için, üret, Sağlık, için, tüket,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv